12 Haziran 2017 Pazartesi

Erol Dizdar

Cep Telefonuyla Profesyonel Video Çekimi Nasıl Yapılır?Doğru Çekim Teknikleri
Öncelikle belirtmemiz gerekir ki; hangi cihazı kullandığınızdan çok onu nasıl kullandığınız önemlidir. Dünyanın en iyi kamerası bilinçsiz ellerde dünyanın en kötü sonucunu verecektir. Bir cep telefonu ise bazen iyi ellerde harikalar yaratabilir.

Görüntü - Kadraj

Yatay çekim yapın: Çekim yapacağınız konuyu ya da kişiyi belirledikten sonra çekimde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kadraj. Eğer bir cep telefonu kullanıyorsanız her şeyden önce dik olarak değil yatay olarak çekim yapmalısınız. Çünkü tüm yayın mecraları videoları yatay olarak göstermek üzere tasarlanmıştır.

Baş boşluğu ve bakış boşluğu bırakın: Eğer röportaj çekiyorsanız, çekim yaptığınız kişi kameraya değil, soruyu soran kişiye dönük bakmalıdır. Burada baş boşluğu ve bakış boşluğu dediğimiz iki kural var. Baş boşluğu, röportaj verenin başının üstünde bırakmamız gereken dengeli boş alana denir. Bu kısım çok az ya da çok fazla olmamalıdır. Bakış boşluğu ise röportaj verenin baktığı yönde kadraj olarak bıraktığımız boş dengeli alandır. (son cümle anlaşılır değil.)

Fon’da derinlik olsun: Çok yakın bir duvar önünde ya da çok karmaşık bir fonda çekim yapmaktan kaçının. Konuşmacıya odaklanabilmek için sade ve derinlik olan bir fonda çekim yapmanızı öneriyoruz. Bunun için fon ile konuşmacı arsasında 1-2 metre boşluk bırakmakta büyük fayda var.

Tripod kullanın: Çekimlerinizi özellikle röportajınızı tripod ile yapabilirseniz izleyicinin rahat izleyebilmesini sağlarsınız.

Işık 

Aydınlık mekanları tercih edin: Çekim yaparken bulunan ortam ışığındaki farklılıkları dikkate almanız gerekli. Sarı tonlarındaki ışıklar ile mavi tonlarındaki ışıkların birbirine karıştığı yerlerde çekim yapmayınız. Işığın hem renk, hem de yoğunluk olarak eşit olduğu ortamları tercih edin.

Ses ve Müzik

Çektiğiniz röportajın ya da yaptığınız seslendirmenin kalitesini arttırmak için bazı önerilerimiz olacak. Eğer bir dijital kamera ile çekiyorsanız mümkünse mutlaka yaka mikrofonu kullanın. Yaka mikrofonunu konuşmacının baktığı yöndeki yakasına ve göğüs hizasına takmalısınız. Çok yakın ya da çok uzak olmamalıdır. Çekim yaptığınız ortamda ekonun (ses yansıması) az olduğu noktaları tercih edin. Eğer mikrofonunuz yoksa veya telefonunuzla çekim yapıyorsanız mutlaka öncesinde ses kaydı alıp test yapın. Sesin yeterli olmadığını düşünüyorsanız kamerayı konuşmacıya yaklaştırın.

Filminizde müzik kullanabilirsiniz. Ama burada telif sorunu yaşamamak için tavsiyemiz müziğinizi youtube’da ücretsiz kullanıma açılmış olan Youtube Audio Library’den seçmenizdir. Özellikle röportaj altında kullanacağınız müzikler, konuşmanın önüne geçmeyecek şekilde seçilmeli. Konuşma olmayan bölümlerde hikayenizin anlatımı için daha tempolu müzikleri seçebilirsiniz.

Kurgu

Kısa ve dinamik bir kurgu yapın: Çekilen görüntüleri kurgulamak bir sanattır. Bu uzun yıllarca biriktirdiğiniz deneyimlerin ve yaratıcılığınızın dışavurumudur. Sıradan bir çekimden bile iyi bir kurgu ile harikalar yaratabilirsiniz. Öte yandan, harika çekimlerinizi kötü bir kurgu ile izlenemez hale de getirebilirsiniz. Bu projede sizlere tavsiyemiz, çekimden önce kendi sıralamanızı oluşturmanız ve bu sıralamaya uygun görüntüleri kaydetmeniz olacaktır. Buna basit bir senaryo diyebiliriz. Bu, hem işinizi kolaylaştıracak hem de gereksiz enerji harcamanızı engelleyecektir.

Kurgunuzda kısa bir giriş ile konuyu anlatan bir seslendirme ya da yazı bulunması iyi olacaktır. Sonrasında, röportaj cevaplarından konunun özünü anlatan kısımları alabilirsiniz. Bu noktada, röportajda bahsedilen konuların detay çekimlerini yaparak videonuzu zenginleştirmenizi tavsiye ederiz.

İyi bir bitişiniz olsun: Kurguladığınız filmin son cümlesi en çok akılda kalan bölüm olacaktır. İyi bir bitiş aslında iyi bir soru ile gelecektir. Geleceğe dair bir plan, bir tavsiye ya da ümit verici sözler iyi birer bitiş olabilir.

Teknik detaylar: 

Mümkünse HD kamera ile 1920x1080 çözünürlük ayarında çekimler yapın.

Film süresi maksimum 3-4 dakika olsun.