6 Aralık 2017 Çarşamba

Erol Dizdar

Yerin 33 metre altında tarımKentsel çiftlikler yeni bir şey değil fakat bu proje bir çiftlikten çok daha fazlasını vaat ediyor. Kamu fonları tarafından finanse edilecek proje için yaklaşık 1 Milyon Sterlin harcanması bekleniyor.

Gelecekte çok daha yaygın olacağı düşünülen yeraltı çiftlik sisteminin araştırması ve geliştirmesi yaklaşık 18 ay sürdü. Projenin arkasındaki beyin ekibinde, girişimciler Richard Ballard ve Steven Dring ve ünlü şef Michel Roux Jr. bulunuyor.

Clapham bölgesindeki çiftlik, yerin 33 metre altında bulunuyor. ''Büyüyen Yeraltı'' olarak adlandırılan çiftlikte, toprak olmadan bitkilerin büyümesi, aydınlatma için özelleştirilmiş bir havalandırma sistemi ve düşük enerjili LED'lerin kullanılmasıyla sağlanıyor.

Sulama sistemi, kapılı devre ve dönüşümlü olacağı için bitki büyümesi için yeterli olacağı düşünülüyor. Ayrıca şirket, proje için geleneksel açık alan tarımından % 70 daha az su kullanılacağını iddia ediyor.

Yeraltı Tarım Sisteminin Faydaları

Elbette bu tarz tarımın faydaları oldukça fazla. Bitkilerin öngörülemeyen hava koşularına tabi olmaması, zararlı ve yabancı otların çıkmaması nedenliyle de kimyasal maddelerin kullanması önleniyor ve yıl boyunca (dört mevsim) durmaksızın üretimi devam ediyor.

Şirket, yetiştirdileri ürünlerin dağıtımı için de iddialı olduklarını belirtti. Ürünleri kısa mesafedeki yerel alıcılara gönderme imkanı veren sistemi, seyahati kısaltıyor ve dolayısıyla fazla enerji talebi önleniyor.

Bomba Barınakları En Uygun Alan

Yeraltı çiftlikleri projesi için kullanıma hazır birçok yer var ve kazı çalışmaları gerektirmiyor. Özellikle ikinci Dünya Savaşından kalma bomba barınakları bu anlamda kullanmak için çok elverişli.